Polecamy

Przewodnik polsko-ukraińskiPrzewodnik polsko-angielski

HISTORIA ADMINISTRACJI
W GMINIE
SOKOŁÓW
MAŁOPOLSKI





Portal Mapowy



Koncert
pon 17 maj 2010

          Łatwy dostęp do alkoholu i narkotyków to dziś poważny problem. Sankcje prawne nie są dla młodych ludzi straszakiem, który mógłby odwieść ich od sięgnięcia po środki odurzające. Skala tego zjawiska jest bardzo duża i dotyka coraz młodszych ludzi. Jedynie profilaktyka uzależnień może zatrzymać ten negatywny proces. Działania takie podjął MGOKSiR, który 16 marca 2010 r. zorganizował koncert zespołu BLUESMOBILE "Masz tylko jedno życie" dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej Gminy i Miasta Sokołów Młp.

          BLUESMOBILE z Krakowa jest jednym z niewielu zespołów muzycznych w Polsce, które z takim zaangażowaniem włączyły się do kampanii antyalkoholowej i antynarkotykowej. W walce z plagą uzależnień wykorzystują oni muzykę blues oraz dialog z publicznością oparty na szeregu krótkich historii życia młodych ludzi, którzy sięgnęli po środki odurzające. Warto przytoczyć kilka z nich.
          Gienek należał do paczki zgranych kolegów. W pewnym momencie swojego życia postanowił, że będzie brał. Uważał, iż przez to w oczach swoich przyjaciół stanie się bardziej dorosły. Pewnego razu, będąc pod wpływem narkotyków, biegał po dachu i spadł. Niestety w tak absurdalny sposób Gieniu stracił życie. Żaden z jego kolegów na pogrzebie nie wspomniał o narkotykach, a to przecież one go zabiły.
          Kaziu był uczniem liceum, który bardzo dobrze się uczył. Miał tylko jedną wadę - "lubił sobie wypić". Wraz z upływem czasu coraz częściej sięgał po alkohol, co w konsekwencji doprowadziło do uzależnienia. Po kilku latach jego znajomi z liceum skończyli studia i znaleźli dobrą pracę, a on szwendał się po ulicach wyłudzając od ludzi pieniądze na alkohol.
          Kolejna historia opowiada o chłopaku, który miał ukrytą wadę serca. Postanowił on poeksperymentować z narkotykami. Zażył je tylko raz, a jego serce tego nie wytrzymało. "Złoty strzał" przyniósł śmiertelne żniwo.
          Te tragiczne historie wywarły piorunujące wrażenie na młodzieży szkolnej. Wnioski z nich płynące nasuwają się same, więc warto się zastanowić zanim sięgnie się po środki odurzające.
Marek Kida



Wersja do druku