WiadomośćPrezentacje Zespołów Kolędniczych - Sokołów Młp.
(Kategoria: Kultura)
Dodane przez admin
pią 24 lut 2012


"Tradycja zobowiązuje" - to slogan coraz powszechniej wykorzystywany komercyjnie, lecz właśnie on powinien przyświecać uczestnikom XI edycji Międzygminnej Prezentacji Zespołów Kolędniczych i Widowisk Jasełkowych "Hej Kolęda, Kolęda pod Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Młp. Założenia regulaminowe są jasne i niezmienne od lat. Nagradzane i promowane są te zespoły, które przedstawią widowisko nawiązujące do Bożego Narodzenia lub prezentujące tradycyjne formy kolędowania. Dopuszczalne są współczesne aranżacje sceniczne, w których aktorzy prezentują aktualne problemy i postawy społeczne. Takie widowisko sceniczne, jednakże musi być wynikiem dogłębnych przemyśleń i skutkować konsekwentnymi zmianami w scenariuszu. Jak widać, z powyższego część uwag merytorycznych zebranych podczas obrad Jury - będzie odnosić się do opiekunów grup teatralnych oraz reżyserów prezentowanych widowisk. Historię Bożego Narodzenia możemy przenieść i odgrywać w każdej epoce, lecz jeśli mają się tam znaleźć kibice jako żołnierze Heroda, to jego pałacem musi być stadion sportowy, a on sam powinien być kimś w rodzaju prezesa drużyny sportowej. Lokując pałac negatywnego Heroda, w nowoczesnym widowisku scenicznym, to dla miejsca narodzin Jezusa - każdy konsekwentnie myślący reżyser powinien znaleźć opozycyjne, ale współczesne środowisko o walorach pozytywnych. Nawiązując do tegorocznych spostrzeżeń, szczególnie surowo potraktowane zostały zespoły, w których do Betlejem przychodzą złożyć hołd Bożej Dziecinie postacie fikcyjne np. bohaterowie bajek dziecięcych. Zderzenie bajkowo-fikcyjnego świata z historyczną prawdą (wszak wszyscy wierzymy, że Jezus się narodził), podważa istotę wiary chrześcijańskiej. Dodatkowo, zaobserwowana tego roku ilościowa i czasowa przewaga scen diabelskich, w konwencji tradycyjnych jasełek, które mają nieść radość i nadzieje jest również niewłaściwa i niepokojąca.
Inscenizacja tradycyjnych formy kolędowania, czy chodzenia drabów musi być zgodna nie tylko z przekazem, ale i podporządkowana określonej symbolice. Szczodraki, draby i kolędnicy byli powszechnie oczekiwani pomimo, że za wygłoszone oracje i złożone życzenia należało wręczyć takim aktorom datek w formie pokarmów świątecznych. Szczodrość gospodarzy (w okresie późniejszym przekazujących również datki finansowe), była uzależniona od zaangażowania poszczególnych grup kolędniczych. Adekwatny do roli, śpiew i ruch był podyktowany zatem wymierną korzyścią dla aktora, dlatego we współczesnych rekonstrukcjach niedopuszczalne jest krzykactwo, czy chóralne odśpiewywanie kolęd w takt bicia o podłogę kijów kolędniczych. Nierzadko zdarzało się również tak, że nieusatysfakcjonowani kolędnicy dopominali się o dodatkowe dary lub sami je wykradali. Niedopuszczalne jest zatem dzielenie się "zarobionym" pożywieniem z domownikami. Wymieniając szereg błędów nie należy zapominać, że adekwatnie do roli; Król jest po to by panować, Żyd ma śmieszyć, Śmierć ma straszyć, a Diabeł spiskować. Te szablony zachowań można również przenosić do czasów współczesnych, ale nadal Prezesów czy Prezydentów odgrywających rolę złego króla w końcowej scenie musi spotkać zasłużona kara. Podsumowując zarówno w jasełkach jak i inscenizacjach kolędniczych, każdy kostium wymusza określony ruch i gest sceniczny, a każdy tekst tj. scenariusz musi się opierać na zrozumiałej i przemyślanej symbolice. Mówiąc w skrócie, niezależnie od tematu i konwencji widowiska scenicznego reżyserów i aktorów obowiązuje zasada jedności miejsca i czasu akcji. Jeśli dodatkowo wszystkie zadania aktorskie nasi podopieczni zrealizują perfekcyjnie lub przynajmniej przyzwoicie, każdy taki zespół odniesie sukces na każdym przeglądzie i konkursie.
 
Damian Drąg
 
Nagrody i wyróżnienia
I kategoria wiekowa
Wyróżnienia: - Grupa Kolędnicza "STANISZEWIACY" ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Staniszewskim - "Kolęda z Turoniem" - Mali Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie - "Narodził się Zbawiciel"
 
II kategoria wiekowa
I nagroda - "Kolędnicy z Dwójki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Stanisława Kostki w Trzebosi - "Kolęda z Gwiazdą"
I nagroda - Grupa Kolędnicza z Zespołu Szkół im. Ks. Mieczysława Lachora w Górnie - "Idziemy z kolędą"
 
III kategoria wiekowa
I nagroda - Grupa Kolędnicza z Zespołu Szkół im. Ks. Mieczysława Lachora w Górnie - "Draby"



Źródło: Sokołów Małopolski
( http://www1.sokolow-mlp.pl/news.php?extend.162 )